כריכה אחורית 2 הבלוג של צביאל רופא

הבלוג של צביאל רופא

בשפת הרחוב, המושג "חולה נפש" הוא "צרעת" שחייבים לברוח ממנה במהירות האפשרית.  מצחיק מחד ומעציב מעידך שהמושג הגיע מהשפה הרפואית. שם, "חולה נפש" מוגדר כ- "אדם שחלה במחלת נפש".  ו"מחלת נפש" ברפואה "הפרימיטיבית לעיתים "

היא מחלה " שיש בה דפוס מסוים של סימני מחלה החוזר על עצמו.

ישנן כל כך הרבה מחלות שהדפוס שלהן חוזר על עצמו, כמו אסטמה למשל, התקף אפילפטי שחולפים והשורה ארוכה.

משום מה נהוג בציבור שמי שנפגע בבריאות הנפש "צריך להיות במוסד סגור" . מדוע, בדיוק כפי שהחליטו בזמנו שמחלת הסרטן מידבקת.

המונח השתרש וגורם לנזק בלתי הפיך למי שנפגע בבריאות הנפש יותר מהמחלה עצמה לעיתים קרובות.

שונאת את ההגדרה "חולה נפש" .  זו מחלה בדיוק כמו כל מחלה אחרת שמי שחלה בה זקוק לטיפול, וכמו בכל מחלה יכול בהחלט לשוב לחיים תקינים עם שומר על לקיחת תרופות אם צריך, השגחה אם צריך, ואסור לשכוח. ישנן תופעות בבריאות הנפש שטיפול אחד מבריא את האדם.

התמוטטות לרגע ממצב כלכלי קשה,פרוק משפחה,כל אלו מזעזעים את אמות הסיפים מכאן עד לפגיעה בבריאות הנפש שאיננה ניתנת לתיקון השורה ארוכה. עקרונית, המחלה עלולה לפגוע בכל אדם ובכל גיל.  איש אינו מחוסן ואיש לא יוכל לבטח עצמו מפניה, תיאורטית ומעשית, בחברת ביטוח למשל!

מטבע הדברים אנשים, חוששים לדבר בנושא שמא יפגעו.

מי הוא צביאל הרופא, גם אני לא ידעתי עד שהגעתי ל-ויקיפדיה

צביאל רופא (נולד ב-12 באוקטובר 1956) הוא פעיל זכויות אדם, סופר ומרצה. רופא ייסד את תנועת הצרכנים בתחום בריאות הנפש בישראל, והיה הראשון שהצהיר בגלוי על היותו אדם שלקה בנפשו תוך חשיפה מלאה של סיפורו האישי.

חייו ופעילותו הציבורית,

בהיותו בן 19, במהלך השירות הצבאי, הוגדר רופא כלוקה במחלת נפש. ב-1990 הקים את קבוצות התמיכה הראשונות בישראל לעזרה עצמית בתחום בריאות הנפש, והחל מ-1993 חשף ברבים את סיפורו האישי בניסיון להיאבק בסטיגמה החברתית הקשה כלפי נפגעי הנפש.

ב-1994 ייסד רופא את עמותת "התמודדות – עמותת נפגעי הנפש בישראל". מ-1997 הוא מנחה קבוצות תמיכה לעזרה עצמית במסגרת עמותת אנוש. בשנת 2001 הוענק לו "אות בזכות" מטעם ארגון בזכות במשכן הכנסת.

ב-2003 הקים את "מתמודדים למען מתמודדים – ארגון נפגעי הנפש בישראל", ושנה לאחר מכן הגה ויזם את "צועדים בראש מורם" – מצעד של אלפי נפגעי הנפש ברחובות תל אביב. מצעד דומה התקיים גם ב-2005 והסתיים בעצרת חגיגית בגני יהושע.

מפרסומיו: ספרים

הקרב על השפיות, הוצאת צ`ריקובר 1998רומן נעורים אוטוביוגרפי [1]

מישהו מטפל בך, הוצאת עוף החול 2003 רומן ריאליסטי על חבלי טיפול נפשי [2]

כל הזכויות  לחלק של בביליוגרפיה שמורות  לויקיפדיה

הבלוגר צביאל הרופא לקח על עצמו משימה לא קלה.

להוכיח לציבור שגם עם מחלה בבריאות הנפש שמטופלת ניתן לקיים חיים מלאים, להנשא , להוליד ילדים וייתרה מכך.  ללמד את הציבור שהמחלה איננה מדבקת.  טיפול הולם מאפשר להיות שווה בין שווים.

בדרך יפהפיה מתאר בבלוג החשוב שלו את דרכו בעולם בריאות הנפש.  הוא בחר בדרך פשוטה ומובנת לכל מי שקורא בבלוג הקסום הזה.   בכך, מסייע לרבים בהתמודדות יומיומית, גם אם לא תמיד דעתו כדעת הממסד.

עצם ההצלחה לפרוץ את השיריון שנוצר סביב "הטאבו"

שקוראים לו "בריאות הנפש".  התובנה, המידע ,ההכרה שיש פגיעה,

מביאה לריפוי.

צביאל הרופא ברשומותיו המפליאות, מצליח לשכנע לא פעם, שיש גם דרכים אחרות לריפוי.  ובעיקר, ההכרה במה שיש,  היא הריפוי עצמו.

תודה לצביאל הרופא שגרם לי להציץ לעולם של "טאבו" ולשנות את דעותי.

מצורף כתבות מומלצות

 בגדי המלך של הטיפול הפסיכולוגי

רשימת מאמרים של צביאל רופא ודליה וירצברג רופא

מחלת הנפש האפילה את השמש של חיינו

בתאריך: 07/28/2013 – 18:05

בהתחלה היינו בריאים. אחר כך מחלת הנפש האפילה את השמש של חיינו. אז הכחשנו, לא אבינו בשום פנים ואופן להאמין. נפלנו חזור ונפול. בתי החולים היו לחם חוקנו. חושך עטף אותנו בזרועותיו המסמאות והמגוננות כאחד. יום אחד, לא נזכור בדיוק מתי, נפל האסימון. התחלנו לשתף פעולה. תרופות ופסיכותרפיה נטפו טיפין טיפין והעיקו יחד עם המחיר הרובץ שנגבה מאיתנו. תקווה מחודשת התחילה לנשב בנו. חלמנו בלילה שאולי אפילו נחזור להיות מה שהיינו. שגרה. יום רודף יום רודף ירח רודף שנים. תקווה הולכת ונגוזה. כנר דועכת. באיטיות אך בהתמדה. עתה אנו יודעים שכבר לא נחזור להיות מה שהיינו.
האם הומלס יהיה המשיח המיוחל?

בתאריך: 07/15/2013 – 12:06

תגיות נושא: משיחיות, ביאת המשיח

כי כבר שנים רבות לא הרגשתי שבא אני להושיע או אפילו להיות נושא כליו הזוטר ביותר של משיח כלשהו. היום, יותר מתמיד, אני רואה מחשבות חולניות שכאלה כהבל ורעות רוח ובייחוד לנוכח המציאות הישראלית הקשה, שעוברת תהליך של התרוקנות מואצת מערכיה ההומאניים. בהמשך הדברים האלה, תיווכחו שבמציאות השוררת בימינו גם איני רואה כל אפשרות להופעתו של שליח אלוהים כלשהו. ואולי גישתי ועמדתי היא כזו, דווקא מפני שבעבר הייתי חזק בפנים הסרט הזה יותר מפעם אחת במהלך האפיזודות המאניות רבות העוצמה.

בעידן האינטרנט המטופלים כבר לא לבד – מדוע זה כה חשוב?

בתאריך: 07/04/2013 – 17:26

מבחינות רבות שונה מאוד מצבו של מטופל בימינו מזה שהיה בעבר. פעם נידון המטופל לבדידות לא מזהרת ומייסרת. היום, לעומת זאת, הוא יוכל להתחבר בקלות לשותפים אינספור ברשת שיחלקו עמו את חוויות הטיפול, גם את הקשות שבהן. ייחוד במהלך השנים האחרונות עלו לרשת כמה פורומים וקומונות המיועדים לצרכני תחום בריאות הנפש. במקומות אלה מוחלף ידע רב באשר להתנסות בפסיכותרפיה ובמערכות האשפוז. פורומים אלה עדיין לא מפותחים דיים, אך קיומם מסמן בבירור מגמה מתפתחת, וזאת תלך ותתעצם בשנים הבאות.

בתי החולים לחולי נפש בישראל – המלך אינו עירום – חלק ב

בתאריך: 04/09/2013 – 16:26

תגיות נושא: פסיכיאטריה, בריאות הנפש, טיפול נפשי, טיפול פסיכולוגי, חולי נפש, פסיכולוגיה קלינית, בית חולים, טיפול, פסיכותרפיה, פרידריך ניטשה, שלוותה

מי שלא מקבל שמדובר בטיפול פסיכיאטרי הניתן באופן קשוח ומכאיב בין כותלי בתי החולים הפסיכיאטריים, בעצם סובר שהפסיכיאטריה היא מקצוע מרושע מאין כמותו. כי אין מנוס מכך שכל מי שמתעלל באנשים מסכנים וחלשים וחסרי ישע אינו אלא סדיסט מהסוג הגרוע ביותר ותו לא. מנגד, מי שיקבל את העמדה הגורסת שרוב ההשפלות וההתעללויות אינן אלא אמצעי טיפולי קשוח וכואב, אולי אפילו ירגיש אמפתיה כלפי המקצוע כפוי הטובה הזה, אשר מטיב ומטיב בסתר עד בלי די, ואילו הציבור רואה בו כל הזמן מפלצת כוחנית, רעה ומפחידה עד מאוד

בתי החולים לחולי נפש בישראל-סטריפטיז-חלק א

תאריך: 01/28/2013 – 12:20

תגיות נושא: פסיכיאטריה, בריאות הנפש, טיפול נפשי, טיפול פסיכולוגי, חולי נפש, פסיכולוגיה קלינית, בית חולים, טיפול, פסיכותרפיה

מה היה קורה אם היו מאשפזים את כל חולי נפש האנושים במלונות חמישה כוכבים ושם מטפלים בהם בחום, בעדינות ובאהבה רבה לתקופת מה? האם לא היו רבים וטובים מכל שדרות האוכלוסיה גם מעוניינים באשפוז סימפטי שכזה? זה רק מוכיח שהבעיה אינה האשפוז עצמו וגם לא הטיפול הרפואי, אלא תנאי האשפוז האנושיים והפיזיים. אם כך, מדוע בוחרים ברוב הגדול של בתי החולים לחולי נפש להשפיל ולהתעלל בחולים המסכנים? ואיך ייתכן שאנשי מקצוע, שלמדו שנים רבות לטפל בחולי נפש על מנת להקל עליהם ולהיטיב עמם, מאפשרים לאורך עשרות שנים התעללויות שכאלה בין כותלי המחלקות הסגורות שבהנהלתם?

טיפול פסיכולוגי – קורטוב מן הסודות – חלק ב

בתאריך: 09/19/2012 – 15:07

תגיות נושא: טיפול פסיכולוגי, מחלות נפש, הפרעות נפשיות, טיפול נפשי, פסיכותרפיה, פסיכיאטריה, פסיכודינמיקה, ספרציה אינדיבידואציה, מישהו מטפל בך, פרידה, אוטו קרנברג

שאלתם פעם את עצמכם מהי הסיבה שבשביל שעה טיפולית אצל פסיכולוג נשלם כ-300 ₪ ואולי אף יותר? ובעצם בשביל מה? בשביל שבמקרה הטוב הוא יקשיב לנו 45 דקות ויהנהן בראשו בקצב של מטרונום? ומה ייתן בתמורה? ולמה לא לפתוח את לבנו בפני רב/ כומר/ נזיר או סתם אדם חכם? קשה למצוא מישהו שאינו מקצועי שידע להשיב דבר דבור על אופניו באשר למהות הטיפול הפסיכולוגי. קשה למצוא גם מישהו מקצועי שיהיה מוכן להסיר את הצעיף המסתיר מעין הציבור את רזי המקצוע

טיפול פסיכולוגי – הציבור אינו יודע מהו – חלק א

בתאריך: 08/12/2012 – 15:25

תגיות נושא: טיפול פסיכולוגי, מחלות נפש, הפרעות נפשיות, טיפול נפשי, פסיכותרפיה, פסיכיאטריה, פסיכודינמיקה, ספרציה אינדיבידואציה, מישהו מטפל בך

השכם והערב אנשים משתמשים במושג 'טיפול פסיכולוגי', חלק נכבד מהם אף טועמים ממנו פעם אחת לפחות במהלך חייהם. ואולם, על אודות "טיפולים נפשיים" לא לומדים כלל בבתי ספר תיכוניים בישראל. לכן לא מפליא שכיום, בתחילת המאה ה-21, כנראה אין בקרב הציבור במדינת ישראל אפילו מניין אנשים, שאינם נמנים עם בעלי ההכשרה המקצועית בתחום, אשר מבינים ויודעים מהי מהותו 'המסתורית' של הטיפול הפסיכולוגי ששמו כה שגור בפי כל.

סכיזופרניה: כאשר כלי בדולח נשבר

בתאריך: 06/12/2012 – 14:56

תגיות נושא: זיגמונד פרויד, סכיזופרניה, מחלות נפש, תרופות פסיכיאטריות, מאניה דיפרסיה, הפרעה דו-קוטבית, נפגעי נפש, בעיות נפשיות, סבל נפשי,DMS, פסיכיאטריה, הפרעות נפשיות, חולי נפש, טיפול פסיכודינמי

רובם הגדול של האנשים שהכרתי בימי חיי, כלל אינם יודעים מהו הפירוש של המילה. הם רק חושבים שמדובר במחלה נוראה ומפחידה, ובייחוד מסתורית. מעניין לשים לב, שאנשים שהמילה מפחידה אותם הם בדרך כלל אלה אשר אין להם ידע אודותיה ואודות מה שהיא מייצגת.סכיזופרניה עלולה בהחלט להיות מחלה קשה ואנושה, אך לא בכל מקרה היא אכן כזו. ידועה ומקובלת ואף מפורסמת ברפואה החלוקה הסכמטית של הסובלים מסכיזופרניה לשליש-שליש-שליש: שליש אחד מהלוקים בסכיזופרניה – לוקים בה בצורה קשה מאוד המשבשת כמעט לחלוטין את מהלך חייהם.

 הרבה תובנות מקריאת המידע הנ"ל.
קריאה מהנה.
תודה לצביאל רופא ששלח לי את כתבותיו המאלפות.

מודעות פרסומת

10 מחשבות על “כריכה אחורית 2 הבלוג של צביאל רופא

 1. כמה חשובה פעילותו, כי באמת שחשוב להסיר את הסטיגמה. גם ככה החולים סובלים מאוד.
  ותודה על החשיפה החשובה שלך. לא הכרתי בכלל.

  • יש לו בלוג מצוין בתפוז והוא באמת עושה עבודה נפלאה.
   חשוב מאוד לקדם את הבלוג . ויש גם הרבה מה ללמוד ממנו. בחור חכם מאוד.
   הסטיגמה בהחלט מיותרת. לצערי. וסטיגמה קיימת גם לגבי אנשים במצבי. לא פעם מדברים למטפלת שלי
   כי חושבים שאדם רתוק לכסא גלגלים הוא "טמבל" או לא מסוגל לדבר.
   "ישראל המכוערת"
   בתקווה לשינוי.

יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s