שימור בעלי חיים נכחדים הרצאה מאלפת של ד"ר אמיר ערב 21/04/2012

הזכויות לתמונה שמורות לויקיפדיה

ליום כדור הארץ,

לאור הכחדתם של בעלי חיים רבים, חשבתי שנכון יהיה להעלות שוב הרצאה ששמעתי בנושא שתכליתה שימור בעלי החיים.

הנושא לפניכם

שימור בעלי חיים נכחדים הרצאה מאלפת של ד"ר אמיר ערב

ביום שלישי האחרון שמעתי הרצאה מאלפת של ד"ר אמיר ערב על שימור בעלי חיים נכחדים בחמד"ע, המרכז לחינוך מדעי בתל אביב. (Dried cell noach`s ark DNA)

מתברר שמדענים ישראלים מובילים פרויקט ייחודי בעולם לאיסוף דגימות דם מחיות בר המצויות בסכנת הכחדה כדי שבעתיד יוכלו להשתמש בהן לשיבוט זנים שנכחדו.

חברת CoreDynamics הישראלית-אמריקאית פיתחה טכנולוגיית ייבוש בהקפאה של תאים ושימורם לטווח ארוך כאבקה. הדבר יאפשר לשמר את התאים במחיר נמוך בהשוואה לטכנולוגיות היקרות של היום הדורשות קירור, ליצור מהם ביציות ולהפרות בעלי חיים נכחדים.

הטכנולוגיה היא פריצת דרך גם מבחינת עלות ההפקה וגם בזכות עלות האחסון הנמוכה, שכן הדרישות היחידות מהאחסון הן שהתאים יהיו בווקום, ללא מגע חמצן, ללא אור ומוגנים מכל קרינה שהיא. יתרונה של השיטה בהיותה קלה ופשוטה לשימוש גם בארצות מתפתחות שבהן אי אפשר לבצע תהליכים מורכבים ומסובכים מבחינה טכנולוגית. לדברי ד"ר אמיר ערב, הטכנולוגיה הזאת עשויה להיות הדרך להבטיח את עתידם של מינים בסכנת הכחדה.

התרחשות יוצאת דופן מתבצעת בחלקה בחוות האנטילופות ליד מושב צופר שם מצויה "תיבת נוח" . במקום משמרים בעלי חיים מיוחדים שהולכים ונכחדים מהעולם. המקום נבחר בקפידה כדי להגן באופן המיטבי מהעתיד הבלתי צפוי. הדגימות יאוחסנו בתנאים שיאפשרו הישרדות אפילו לאחר שואה אטומית.

בסיפור התנ"כי של נח והמבול עולה השאלה האתית של החובה לשמור ולהגן על עולם החי. היום ברור לכול מי שעוסק בנושא שמירה בפני הכחדה,  ששימור של זוג בודד אינו פתרון מספק, ההתרבות אצל יונקים גדולים אטית מכדי לחדש אוכלוסייה באמצעות זוג אחד בלבד ואינה מגוונת דיה מבחינה גנטית. פילה, למשל, ממליטה פילון יחיד פעם בחמש שנים.  גם כמה נקבות אינן מספיקות לצורך שימור של מין כזה או אחר, שכן אוכלוסייה שנוצרת מאב בודד פגיעה מבחינה גנטית. ממחקרים שעשו מתברר שאוכלוסייה מינימלית לצורך שימור זקוקה ל-20% זכרים לעומת 80% נקבות.

ד"ר אמיר ערב, שעומד בראש הפרויקט סיפר שאחד מבעלי החיים שהפרויקט מנסה להציל הוא הערוד, אבי החמור, שרק כמאה פריטים ממנו נותרו בעולם כולו. ערב ועמו עוד מדענים וחוקרי בעלי חיים מכל העולם יוצאים עם יוסי בן, בעל החווה, חמושים ברובה של חיצי הרדמה. הם מאתרים את הערודים המבוקשים, אך כשבעלי החיים חשים באיום, הם פורצים בדהרה בשטח החווה רחבת הידיים ומקשים על הצוות את התהליך. המדענים נעים במהירות, מתמרנים לזווית הנכונה שבה יפגע חץ ההרדמה בשריר. כשבעל החיים נרדם, נשאבת ממנו בטיפול עדין ומהיר דגימת דם.  לאחר מכן משחררים את בעל החיים, הוא מתעורר וחוזר לפעילות.  ההליך מתבצע בבעלי חיים פראיים שאין דרך לקחת מהם דגימה אלא בהרדמה. במקרים שיש דרך לקחת דגימת דם בדרך אחרת, משתמשים בה.  חשוב לחוקרים לא לסכן את בעלי החיים.

הארגון העולמי לשמירת הטבע העולמי נקרא(IUCN) . בארגון רשומים היום בעולם 5,416  יונקים שמחצית מהם מצויים בסכנת הכחדה ממשית. לפי התחזית יותר מ-2,700 מיני יונקים עלולים להיעלם מן העולם אם לא תופעל תוכנית נרחבת להגנתם.

כאן נכנסים לתמונה ד"ר ערב ועוזריו, מדען איטלקי ושורה נרחבת של אנשים מכל העולם שמטרתם לשמר את בעלי החיים שעומדים להכחד, אם בגני חיות ואם בצורת אבקה לדורות הבאים יחד עם פרוייקט תיבת נוח.

הטכנולוגיה של ד"ר ערב משתמשת בשימור תאים ובשיבוט. השיבוט מאפשר יצירת אורגניזמים בעלי מטען גנטי זהה או כמעט זהה.

באופן עקרוני, ביצוע השיבוט פשוט יחסית: החוקרים לוקחים גרעין של תא סומטי (תא שאינו תא רבייה) ומחדירים אות אל תוך ביצית שהגרעין שלה הוצא, השייכת לחיה פונדקאית. הגרעין עובר "תכנות מחדש" על ידי הביצית והופך מגרעין של תא סומטי לעובר.

בהמשך התהליך מושתל העובר המשובט ברחמה של פונדקאית. מה שאומר שאם מצליחים לבודד גרעין מתא דם של בעל חיים בסכנת הכחדה ומחדירים אותו לביצית של חיה מצויה, מקבלים עובר משובט של בעל החיים הנדיר.

שיבוט של בעל חיים בתוך חיה פונדקאית מבני מינו נעשה כבר לפני הרבה שנים, אבל הרעיון לשבט מין בבעל חיים שאינו מאותו המין עלה רק בשנים האחרונות. בשנת 2000 הושתל בהצלחה עובר של תאו ממין בסכנת הכחדה ברחמה של פרה, וזמן קצר לאחר מכן שובט בהצלחה מופלון (כבש בר שחי בהרי קפריסין) מתאי פרט מתא שהוחדרו לביצית של כבשת בית.

תהליך השיבוט יקר ומסובך, ומאחר שלא נראה שהוא יניב כסף בתקופה הקרובה, מחקרי השיבוט מתקדמים באטיות מרובה.  גם ההתנגדות הציבורית הנרחבת לפעולות שיבוט אינה דוחפת תורמים להשקיע את כספם בפרויקט חדשני ושנוי במחלוקת, הראיה הקפאת התוכנית לתאי גזע לצורך טיפול במחלות קשות.

המדענים השותפים בפרויקט "תיבת נח" בשמו המלא "די. אן. אי. יבש בתיבת נוח" (DNA – Dried Noah Ark) מתכננים לאסוף דגימות דם מבעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה כמו הפרא, הראם הלבן, פילים ועוד בעלי חיים רבים ברחבי העולם, כשהיעד הוא לקחת דם מיונקים המצויים בסכנה ולשמרו בצורת תאי דם יבשים כדי להבטיח את המשך קיום המינים.

כיצד ד"ר ערב הגיע לרעיון של ייבוש?  בביקור במאצו פיצו נמצאו תפוחי אדמה ששומרו בתוך קרח, ובעונת המחסור הוצאו מהקרח הופשרו והיו ראויים למאכל. בבדיקה התברר שהשיטה קיימת מזה 3000 שנים.  ללא ידיעתם ייבשו האינדיאנים המקומיים את התוצרת ושימרו אותה לימים של העדר יבול.  דוגמא נוספת נס היא קפה יבש.

בהקפאה רגילה, קופאים המים לגבישים הגורמים לתאים הקפואים נזק, וכשמעלים בחזרה את הטמפרטורה התאים מתים. כדי להתגבר על בעיה זו, מחדירים חומרים, כמו גליצרול, המונעים את היווצרות הגבישים. אבל בתנאים אלה, חייבים לשמור את התאים בקירור בחנקן נוזלי, ולכן המתקנים יקרים ולא עמידים לתנאי אסון. במעבדתו של ד"ר ערב פותחה שיטה של הורדת הטמפרטורה במהירות ובתנאים מיוחדים של לחץ נמוך הגורמים למים לקפוא במצב זגוגי שהוא מצב מוצק אמורפי ללא גבישים.

כדי לאפשר לתאים לשרוד בצורה יבשה, מאדים את המים המוצקים ב"המראה" ישירות למצב גזי. כאשר המים מתאדים החוצה, נשאר תא יבש. את התא היבש אפשר לחמם במבחנה אטומה לטמפרטורת החדר ולשמור אותו במשך זמן ממושך.

תהליכי השיבוט עדיין לא מושלמים. אחד הגורמים המפריעים הוא חומר גנטי המצוי בביצית הפונדקאית, דנ"א מיטוכונדיאלי, שלעתים משבש את התפתחות העובר אם הוא גדל במין אחר. אבל ד"ר ערב אופטימי לגבי העתיד, ובכל מקרה התאים המיובשים יכולים להמתין להתפתחות המדע.

בהחלט הרצאה מאלפת

הכתבה נרשמה לבקשת מארגני ההרצאות לקהל הרחב בחמד"ע כדי להביא למודעות שחשוב לשמור על הסביבה בה אנחנו חיים.

פרטים על הרצאות נוספות תוכלו למצוא באתר תכנית תרבות-מדע בחמד"ע: http://www.hemda.org.il/culture

תודה לד"ר תהלה בן גיא     מנהלת חמד"ע
טלפון:          03-5210800

תודה לד"ר איתן קריין        מנהל תרבות מדע על מפעל חינוכי מרתק.
טלפון:          03-5210800   ,פקס: 03-5210810

דואר אלקטרוני: culture@hemda.org.il

אם אהבתם לחצו על  דרגו אותי   המטבח של מאיר השמן

לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים.המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ  לחצו       כאן

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “שימור בעלי חיים נכחדים הרצאה מאלפת של ד"ר אמיר ערב 21/04/2012

יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s