פרעושים וקרציות לא עלינו , מציאותי לחלוטין.

לא תאמינו, לפני שבוע עיריית תל אביב ריססה את החצר שלנו. השכן גילה בחצר גם  פשפשים וגם קרציות.

מה היא המכה הזו? בחצרות הבתים של תל אביב מרכז העיר? לאן הגענו.  מה עושים עם הכלבה? אולי נדבקה?  ומה עם חתולי הרחוב שמגיעים כל בוקר לסעודה?

טלפון לוטרינר לבדוק מה יהיה הכי טוב כדי לשמור על הכלבה.

פרונטליין אמר לי ונתן לי הדרכה.

לא יודעת איך, השמועה כנראה הסתובבה באויר.

אם בבית שלנו אז ייתכן שבבתים נוספים. לכן,

קראו , זה יכול להיות במגרש שלכם ועדיף מניעה מאשר להיתקל בחרקים הזעירים והלא נחמדים לא לבעלי החיים ולא לאדם.

צילום במיקרוסקופ אלקטרוני של הפרעושים

מידע –  ויקיפדיה כל הזכויות שמורות

פרעושים (שם מדעי: Siphonaptera), סדרה במחלקת החרקים, המונה יותר מ־2,200 מינים הידועים למדע. בישראל ידועים כ-40 מינים. הפרעושים הם חרקים בעלי גלגול מלא הכולל ארבע דרגות: ביצה, רימה, גולם ובוגר. הרימות ניזונות מחומרים אורגניים שונים, והבוגרים הם טפילים הניזונים מדם. כ-95% מהפרעושים הם טפילי יונקים, וכ-5% מהם הם טפילי עופות. התפלגות בלתי מאוזנת זו נובעת מאורח חייהן של הרימות, שלצורך התפתחותן הן זקוקות ללחות אוויר גבוהה הקיימת לרוב בתוך מאורות, מחילות ובתים אך לא בקיני ציפורים. מסיבה זו פרעושים אינם נטפלים ליונקים החיים בשטח פתוח כגון אייליים, הואיל ותנאי היובש הקיימים בסביבה זו עשויים לפגוע ברימותיהם.

הפרעושים קיימים לפחות 60 מיליוני שנים. הפרעוש הקדום ביותר הידוע למדע הוא מתקופת האיאוקן שבעידן השלישון, שנדבק לשרף אורנים שהתקשה, וכך נשמר בתוך הענבר עד אשר נמצא לפני כמה עשרות שנים בחוף הים הבלטי. מניחים כי הפרעושים קרובים לסדרת ארוכי כנף בגלל הדמיון ביניהם בפרטים מורפולוגיים רבים, ויש סבורים כי מוצאם מן הזבובאים.

ברוב המקרים מהווים הפרעושים בעיקר מטרד לפונדקאים שלהם, למעט מקרים מסוימים שבהם הרוק שמפרישים הפרעושים בעקיצתם גורם לתגובות אלרגיות המתבטאות בפריחה.

הפרעושים מסוגלים להעביר מחלות. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא מחלת הדבר, המועברת ממכרסמים לבני אדם באמצעות עקיצת פרעושים. מחלה נוספת שפרעושים מעבירים היא טיפוס הבהרות, ובמקרים מסוימים הם מעבירים טפילים מסוג תולעי סרט ועוד.

על הקרציות האמיתיות, בעלי החיים,  לא אתם חלילה

מתוך ויקיפדיה כל הזכויות שמורות ל-ויקיפדיה.

קרציות (שם מדעי: Ixodoidea) הן על-משפחה של טפילים חיצוניים הניזונים מדם של יונקים, עופות, זוחלים ודו-חיים. קרציות הן גורם משמעותי בהעברת מחלות בין בני אדם ובעלי חיים. הנפוצות שבין המחלות אותן מעבירות הקרציות הן קדחת הקרציות, קדחת הבהרות וקדחת המערות. משפחת הקרציות נחלקת לשתי משפחות: משפחת הקרצינתיים שהן קרציות רכות, משפחת הקרציתיים שהן קרציות קשיחות.

הקרציות מתאפיינות באיבר שנמצא מתחת לפה ונקרא היפּוֹסטוֹם. איבר זה, המכיל טורי שיניים נטויות לאחור, מאפשר לקרציות להיצמד לעור הפונדקאי. איבר ייחודי נוסף קרוי איבר האלֶר. האיבר, שמצוי בגב פיסות הרגליים הקדמיות, מורכב משבעה זיפים וקופסית עם פתח צר שמכילה גם כן שבעה זיפים. איבר האלר משמש כאיבר חוש הרגיש ללחות, לטמפרטורה ולחומרים כימיים.

קרציות עלולות להעביר גורמי מחלה שונים לכלבים ולבני אדם.

אחת מהמחלות הנפוצות בכלבים בישראל נקראת "קדחת קרציות". היא נקראת כך משום שהיא מועברת ע"י קרציות והיא בד"כ מלווה בחום גבוה (קדחת). בשפה הרפואית המחלה נקראית ארליכיוזיס(Ehrlichiosis) – נגרמת ע"י טפיל דם הנקרא ארליכיה קניס (Ehrlichia canis) .הדרך הטובה ביותר  להיפטר מתחלואה זו היא המניעה. המניעה חייבת להתבצע בשני מישורים: 1. טיפול בחיית המחמד 2.טיפול בסביבת המחייה של בעלי החיים.

בסביבה יש לטפל בחומרים שקוטלים את הקרציות הבוגרות במשולב עם חומרים שקוטלים את השלבים הצעירים של הקרציות.

הטיפול הסביבתי הוא קריטי כפי שהוסבר לעיל.

רוב מחזור החיים של הקרצייה מתקיים בסביבה ולא על גופו של הכלב.

מומלץ לבצע את הטיפול בבית ובחצר ע"י מדביר מורשה.

הפעם זו הייתה העיריה שריססה בחצר. הבית מרוסס אחת לשנה כך שאין בעיה.

DSC09892

לטיפול בכלב יש חומרים רבים ומגוונים הכוללים טיפות, קולרים ותרסיסים שונים.

חשוב לשים לב  כשבוחרים מוצר לטיפול, שהוא יהיה נוח ליישום, שהוכח כיעיל נגד קרציות.ופרעושים, חשוב גם שהוא יהיה בעל יכולת דחיה של הקרציות, (חומרים בעלי יכולת דחייה בנוסף ליכולת הקטילה מצמצמים את הסיכוי להעברת מחלות).  חשוב לשים לב שהמוצר נושא תווית ברורה בעברית ולהקפיד לקרוא את התווית, לפני השימוש ולמלא אחר ההוראות כולל תאריך תפוגה.

קרציות פעילות יותר בעונות החמות אך הן נמצאות בסביבתנו כל הזמן. הקפדה על טיפול מונע לאורך כל השנה, תצמצם למינימום את הסיכוי להדבקה במחלות המועברות ע"י קרציות.

הטיפול הפשוט והיעיל ביותר נגד פרעושים הוא טיפול מקומי. אם אין לפרעוש איפה לחיות – הוא יעלם די מהר. ביצוע הדברה בכל הדירה הוא השלמה ולא תחליף לטיפול מקומי . כלבים מתקשים להתמודד עם פרעושים, קרציות וטפילים אחרים גם חתולים והמחירים הגבוהים מונעים הרבה בעלי חיות מלהשתמש בתכשירים.

במדינת ישראל מחירים התכשירים זולים יותר מבמערב. מזה שנים אני משתמשת בתרסיס פרונטליין ספריי. הפעם השתמשתי בטיפות, הרבה יותר קל. לבשתי כפפות, מרחתי בשלושה מקומות ,זה הכל. הכלבה לא הייתה רטובה כמו בריסוס ספריי. החומר נספג בגוף ואין ריח וחסל סדר אויבים בלתי רצויים שלמזלינו לא היו מעולם ומקווה שגם לא יהיו.

פרונטליין פלוס | Fontline Plus הוא שילוב של פרונטליין עם חומר נוסף, fipronil-(S)-methoprene, המונע התפתחות הזחל לפרעוש בוגר. התכשיר "הורג אותם עוד כשהם קטנים".

פרונטליין פלוס – פעילות ארוכה ומתמשכת נגד פרעושים – בכל שלבי החיים.  ללא ספק היה התכשיר הטוב ביותר בזמנו, אך עם השנים חלק מהפרעושים במדינת ישראל פיתחו נגדו עמידות.

יש מחקרים שמראים שזה עובד מצוין, ומחקרים אחרים שמראים עמידות מרשימה אליו. הסיבה היא פשוטה – העמידויות משתנות בין אזורים שונים בעולם בעוד קיימות מוטציות המונעות רגישות אליו.

גם העמידויות של פרעושים בארה"ב ובאירופה שונות משל אלה בארץ. יכול להיות שזה עובד באזורים מסוימים בארץ, אבל לאותו יצרן יש תכשיר יעיל יותר (ויקר יותר!).

פרונטלין הוא עדיין התכשיר הכי פופולארי בארץ

קבלתי 3 אמפולות לטיפול בן 3 חודשים. פעם בחודש באותו תאריך אחרי רחצה,וייבוש הכלב , מטפטפים טיפה בשלושה מקומות.

בין השכמות כאשר מפרידים את השיער,באמצע הגב וליד האגן, משפשפים עם כפפות את האזור כדי להספיג את החומר בעור.

האריזה נוחה מאוד לשימוש. אחרי הטיפול לרחוץ ידים.  להזהר כמה שעות שהילדים לא יגעו.  למנוע צרות מיותרות. אחרי ליטוף פשוט לרחוץ ידים.

התמונה מראה על דרך השימוש.

מנסיון של שנים (זו כלבה רביעית) ממליצה על התכשיר.

למרוות הנרשם,מי שצריך לדעתי להמליץ על שימוש בחומר הוא הוטרינר של כל אחד /ת שמכיר את הכלב/ה והסביבה. חשוב עקב המוטציות.
שלא תזדקקו.

אם אהבתם לחצו על  דרגו אותי תודה  

המטבח של מאיר השמן
לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים.

המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ  לחצו       כאן

מודעות פרסומת

יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s